החלטתם לפתוח עסק ומה עכשיו?


30 May
30May

תורים ארוכים, טפסים ללא סוף, קנסות הינם רק חלק מהדברים המונעים מאנשים רבים לפתוח עסק פרטי. זה לא סוד שההתעסקות עם מוסדות הבירוקרטיה הישראליים, ובייחוד מס הכנסה, מס ערך מוסף וביטוח לאומי, מרתיעים אזרחים ישראלים רבים. עם זאת, התנהלות נכונה ומסודרת מול רשויות המס השונות יכולות להפוך את פתיחת העסק לעניין לא מעיק בכלל, שיעבור באופן חלק וללא טירטורים מיותרים.  

אז מי בכלל צריך לפתוח תיק במס הכנסה?

כל אדם המנהל עסקים עם גורמים אחרים במשק, קרי, מקבל דבר ערך (כסף או סחורה) בתמורה לשירות או סחורה אותה הוא מעביר לצד השני, צריך לפתוח עסק ולנהל את רישומיו מול רשויות המס בצורה כזו או אחרת. 

מהן האפשרויות העומדות בפניו? וכיצד ניתן לדעת איזה עסק צריך לפתוח? 

ככלל, בפני אדם עומדות שתי אפשרויות עיקריות לניהול עסקיו: פתיחת תיק עצמאי (עוסק מורשה/פטור) במס הכנסה או פתיחת חברה בע"מ. ההחלטה אם לפתוח חברה בע"מ או עוסק מורשה/פטור עשויה להיות מורכבת, שכן היא תלויה במספר תנאים וביניהם תקנות מס, היקף העסקים הצפוי ועוד. עקב המורכבות הכרוכה בנושא, רצוי כבר בשלב זה להתייעץ עם איש מקצוע, כמו יועץ מס למשל. עם זאת, ככלל, ניתן לומר כי האפשרות המועדפת עבור רוב העסקים היא פתיחת עוסק מורשה/פטור, לפחות בשנות העסק הראשונות.      

עסק עצמאי – עוסק פטור/מורשה

מיד עם התחלת העיסוק על מקים העסק לפתוח תיק במשרדי מס ערך מוסף (מע"מ). כמו כן, יש להודיע לפקיד השומה (פקיד מס הכנסה) באזור בו מתנהל העסק. ההודעה לפקיד השומה תכלול שם מלא, מספר זהות, מספר עוסק במע"מ, שם העסק ותאריך פתיחתו, מהות העיסוק, כתובת העסק, כתובת פרטית, וכמובן מספר הטלפון.    

היקף העסקאות הצפוי בשנת המס הוא זה שיקבע האם עליכם לפתוח עוסק פטור או עוסק מורשה.  היקף עסקאות גדול מרף מסוים יחייב את בעל העסק ברישום כעוסק מורשה, בעוד עסק המנהל עסקאות בהיקף נמוך מרף זה, ירשם כעוסק פטור. רף זה משתנה בכל שנה, ולכן כדאי להתעדכן או להתייעץ עם אדם הבקיא בכך כגון יועץ מס.
ההבדל העיקרי בין עוסק פטור ולעוסק מורשה הוא כי עוסק פטור אינו גובה מע"מ, בעוד עוסק מורשה גובה מע"מ מלקוחותיו, וכמובן מחוייב גם בדיווח עליו ובתשלום שלו לרשויות המס. כמו כן, קיים הבדל בניהול ספרי החשבונות ואלמנטים חשבונאיים כאלו ואחרים בין שני סוגי העסקים.   

חברה בע"מ

חברה בע"מ (בערבון מוגבל) היא למעשה ישות משפטית נפרדת מבחינת החוק. כלומר, החברה והמקימים שלה, או בעלי החברה, אינם אותו גוף או ישות מבחינת חוקי המדינה. לכן כל התחייביותיה של החברה אינם תקפים מבחינת האנשים העומדים בראשה. הקמת חברה למעשה מספקת מעין הגנה משפטית עבור בעליה, אשר למעשה לא מסכנים את נכסיהם הפרטיים במקרה של פשיטת רגל וכדומה (למעט מקרים מסוימים) .  

רישום חברה מתנהל מול משרד המשפטים, מלבד ההתנהלות השוטפת מול רואה החשבון ורשויות המס. מלבד התהליכים אותם יש לנקוט ברשויות המס, יש להגיש מספר טפסים והצהרות למשרד המשפטים ובכללם: טופס בקשה לרישום חברה, תקנון, הצהרת דירקטורים, הצהרת בעלי מניות ראשונים, וכמובן גם לשלם אגרה.  

רצוי לקחת יועץ מס.

אמנם רוב העסקים נפתחים כעוסק מורשה או עוסק פטור, אך יש מספר תנאים שעשויים להכריח אתכם להירשם כחברה בע"מ. היקף מחזור העסקאות השנתי, הגדרת הגופים העסקיים מולם תנהלו עסקים ועוד עלולים להוות סיבות שיחייבו אתכם לפתוח חברה בע"מ. על מנת למנוע טעויות שעלולות לעלות לכם בזמן מיותר, טירטורים וגרוע מכך גם בכסף, רצוי מאוד להתייעץ עם יועץ מס עוד טרם ההחלטה איזה סוג עסק לפתוח. 

יועץ מס מנוסה מתמחה בנושאים אלו, ולכן יכול להעניק לכם ליווי מקצועי לאורך כל תהליך פתיחת העסק שלכם, ובכך לחסוך לכם לא מעט כסף, ובוודאי זמן יקר. יועץ מס מנוסה בקיא בכל התקנות והחוקים, ומכיר את כל התהליך הבירוקרטי על בוריו. הוא יוכל לסייע לכם במילוי הטפסים והדו"חות השנתיים על ההכנסות (חובה הנדרשת עבור כל עצמאי), ולכן יהפוך את התהליך וההתנהלות השוטפת לקלים יותר.  חשוב לציין כי התקנות בגינם עניינים המס הקשורים לחברות מתעדכנות בכל שנה, ולכן כדי שיהיה לצידך אדם הבקיא בתקנות אלו ומכיר אותן לעומק.  


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.